Jak zaradzić twardej wodzie w kranie?

woda

Twarda woda to taka, w której zgromadzone są duże ilości takich minerałów jak sód, wapń czy magnez. Ma ona do siebie to, iż w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania osadu na użytkowanej instalacji hydraulicznej. Twarda woda tworzy nalot zarówno wewnątrz rur, jak i na zewnątrz armatury. W związku z tym użytkownicy łazienek szukają sposobów na to, aby zaradzić problemom związanym z twardą wodą w kranie.

Dlaczego lepiej nie korzystać z twardej wody? Po pierwsze osad, którego jest ona przyczyną, niszczy instalacje oraz urządzenia AGD takie jak pralki czy czajniki. Nie jest to jednak jedyna niedogodność, jaka wiąże się z korzystaniem z twardej wody. Zjawisko to sprawia bowiem również, że drastycznie zwiększa się koszt eksploatacji łazienkowego i kuchennego sprzętu.

Katalog metod

W jaki zatem sposób najlepiej jest radzić sobie z twardą wodą? Istnieje kilka sposobów na to, aby się jej pozbyć. Niektóre z nich można stosować samemu, do innych natomiast potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Jedną z metod pozbywania wody twardości, a więc jej zmiękczania, jest na przykład destylacja, która polega na odmineralizowaniu. Można jednak też po prostu podgrzać wodę do temperatury powyżej  37°C i w ten sposób pozbyć się nadmiaru substancji powodujących twardość. Istnieją również metody chemiczne oraz fizykochemiczne. Ich działanie zasadza się na wprowadzaniu do wody związków, które tak reagują z zawartymi w wodzie minerałami, że mają działanie zmiękczające.

Pole magnetyczne też nadaje się do tego, żeby zmiękczać twardą wodę. Różnego rodzaju magnetyzatory potrafią sprawić, że wytrąci się osad. Kamień da się też wyeliminować za pomocą żywic jonowymiennych. A działaniem, które w równym stopniu przyczynia się do zmiękczenia twardej wody, jest odwrócona osmoza. Da się ją przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia, które podłącza się do instalacji sanitarnej.

Jak widać, sposobów na to, aby pozbyć się twardej wody, jest naprawdę sporo. Jeśli więc któryś z nich nie będzie przynosił pożądanego efektu, zawsze można sięgnąć po inny.

Polecane produkty

Chcesz wiedzieć, które produkty cieszą się największą popularnością wśród naszych klientów?
Zapoznaj się z polecanymi produktami i dołącz do grona zadowolonych użytkowników!