Kiedy stosuje się wylewkę do czystej wody?

perspektywa człowieka napełniającego szklankę filtrowaną wodą prosto z kranu

Uzyskiwanie wody pitnej o odpowiedniej jakości nie zawsze jest możliwe przy czerpaniu jej bezpośrednio z wodociągu lub własnego ujęcia. Dzieje się tak z uwagi na przedostające się zanieczyszczenia takie jak żelazo utlenione, mułki, zawiesina, metale ciężkie oraz rozmaite bakterie. Sposobem na pozbycie się takich kłopotów jest montaż własnego zestawu filtrów. Ważne będzie jednak nie tylko jego dobre działanie, ale również możliwość wygodnego pobierania oczyszczonej wody. W tym celu stosowane są specjalne wylewki do czystej wody. Przekonajmy się, gdzie najlepiej je montować i sprawdźmy, z jakimi filtrami można je łączyć.

Z jakimi filtrami używa się wylewek?

Wylewka służy do pobierania wody, która uległa oczyszczeniu w zastosowanym systemie filtracyjnym. Może zostać podłączona do klasycznych filtrów podzlewozmywakowych albo filtrów odwróconej osmozy. Zestawy podzlewozmywakowe mogą składać się z różnych modułów. Łączą z reguły filtrację mechaniczną polegającą na przepływie przez materiał (o określonej porowatości lub średnicy otworów) zatrzymujący cząsteczki o większych rozmiarach. Stosuje się również filtry ze złożami jonowymiennymi, które mają za zadanie zmiękczanie wody, a także filtry z wkładami węglowymi, które umożliwiają aktywne wychwytywanie utleniaczy stosowanych do dezynfekcji wody. W przypadku filtrów z systemem odwróconej osmozy woda przechodzi przez specjalną membranę, która umożliwia usunięcie bakterii, wirusów, metali ciężkich, pestycydów mikroplastiku oraz obniżenie poziomu mineralizacji. Korzystanie z tego rodzaju filtra oznacza jednak konieczność wstępnej filtracji mechanicznej.

Dlaczego wylewki są potrzebne?

Praca filtra, zwłaszcza gdy chodzi o odwróconą osmozę, oznacza zmniejszony przepływ. Poza tradycyjnymi kranami dla wody używanej do celów gospodarczych korzysta się z dodatkowej wylewki, z której pobiera się tylko wodę pitną. Takie rozwiązanie skutkuje  większym komfortem i mniejszym zużyciem wkładów filtracyjnych.

Polecane produkty

Chcesz wiedzieć, które produkty cieszą się największą popularnością wśród naszych klientów?
Zapoznaj się z polecanymi produktami i dołącz do grona zadowolonych użytkowników!